Merry Christmas! Święta z psem – na co musimy uważać i czego unikać?

Po całym domu roznosi się już zapach pieczonych pierników, w salonie świeci ustrojona czym się da choinka. Jemioła wisi i czeka na rejestrację pierwszych całusów a w oknie elegancko prezentuje się najdorodniejsza gwiazda betlejemska jaką widział świat. Nasz dom jest przygotowany na święta – nikt już nie może tego kwestionować w żaden sposób! Ale… w kącie siedzi nasz pies, zapewne lekko zdezorientowany kumulacją zapachów i dziwnym przemeblowaniem. Pewnie zaciera łapki, że drzewo przyszło do domu, nie trzeba będzie wychodzić do niego by… 😀 A teraz na poważnie. Święta dla naszych czworonożnych przyjaciół prócz beztroskiego czasu spędzonego z nami niosą także pewne zagrożenia. Rozbita bombka, ciężkostrawne smakołyki z wigilijnego stołu, wspomniana gwiazda betlejemska czy jemioła. Zagrożeń jest wiele. Dziś opowiem o tym jak bezpiecznie spędzić święta z psem 😉

Potencjalne zagrożenia dla naszego psa w Święta

Choinka – odkąd nasza rodzina powiększyła się najpierw o jedną Bulwę, (teraz o drugą) zrezygnowałam z dużej choinki, szklanych baniek a szczególnie z umiejscowienia drzewka na podłodze. Młody ciekawski pies jak moje na pewno nie pominie tak wspaniałej szansy na ściągnięcie kilku atrakcyjnych souvenirów. Na co zwrócić uwagę wybierając świąteczną choinkę i ozdoby?
sznur świateł – przegryziony może porazić psa prądem
rozbita bańka – zagrożenie dla łapek, kufy a także możliwość połknięcia ostrego kawałka
łańcuchy, girlandy, ozdoby – zagrożenie zadławieniem lub połknięciem tworzywa sztucznego

Jeżeli Twój psiak jest młody, energiczny, ciekawski, a Ty nie chcesz rezygnować z dużego drzewka i ozdób, zatroszcz się aby choinka nie była łatwo dostępna dla Twojego pupila. Jeżeli dobro swojego psa stawiasz ponad wszystko, wybierz mniejszą choinkę, którą postawisz w niedostępnym miejscu a resztę domu przystrój bezpiecznymi ozdobami które również nie znajdą się w zasięgu łapek/pyska Twojego psa.

Świąteczne rośliny trujące:

jemioła, a w szczególności jej owoce – zjedzenie owoców przez małego psa może doprowadzić do zapaści, duszności, bradykardii oraz problemów żołądkowych. Jeżeli zależy Ci na posiadaniu tej dekoracji w domu warto poświęcić chwilę i pozbyć się wszystkich owoców z rośliny.
gwiazda betlejemska – kwiaty są trujące zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Mając w domu dziecko i psa; lub samego psa 😉 warto pominąć ten rodzaj dekoracji lub ustawić ją w miejscu niedostępnym, tak by spadające liście lub kwiaty nie spadły w zasięg naszego pupila. Substancje gwiazdy betlejemskiej zawarte w kwiatach jak i ilściach są silnie trujące. Po spożyciu rośliny zwierzę a nawet człowiek mogą wymagać hospitalizacji.
stroiki z bluszczu – uważaj na zawarte w roślinie saponiny – substancje trujące, które wywołują podrażnienie przełyku i jamy ustnej, wymioty, biegunkę, gorączkę, ślinienie, nadpobudliwość, śpiączkę, zaburzoną pracę układu oddechowego, a nawet śmierć zwierzaka.
ostrokrzew wilczasty – powoduje u psiaka wymioty, biegunkę, oraz podrażnienie błon śluzowych
cis – kolejna ze świątecznych roślin, która wywołuje ostrą biegunkę i wymioty. Roślina jest w stanie uszkodzić jelita, a co za tym idzie doprowadzić do krwawienia z przewodu pokarmowego. Cis także negatywnie wpływa na pracę nerek zwierzęcia.

 

 

Nie dla psa „kiełbasa” – świąteczne pyszności często przyprawiają nas samych o bolesność brzucha. Jeżeli częstujecie – częstujcie świadomie unikając takich smakołyków jak:
– czekolada, a co za tym idzie wszelkie łakocie
– cytrusy
– wszelkie napoje
– smażone ryby, które są bogate w ości
– chyba nie powinnam wspominać ale jednak dla pewności dodam – alkohol

Święta z psem to wspaniały czas, kiedy możemy poświęcić członkowi rodziny więcej czasu. Na pewno  Zwierz to doceni i odpłaci dozgonną miłością. Postarajmy się zapewnić psu bezpieczne warunki, spokój i wyrozumiałość – w końcu Święta nie są tak częste żeby mógł się przyzwyczaić do domowych zmian. Poinformujmy gości aby nie dokarmiali jedzeniem dla ludzi domowych zwierząt. Kilka prostych zasad i wyrzeczeń pomoże spędzić magiczne i bezpieczne Święta wszystkim domownikom 🙂

Tego też wraz z Pedrem i Morrisem życzymy Wam w te Święta. Dużo spokoju, bezpieczeństwa, zrozumienia dla odrębności świata zwierząt, mnóstwo pyszności zarówno ludzkich jaki i pieskowych smakołyków 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.