Jakie szelki dla psa wybrać?

Obroża, szelki guard, norweskie, sledy.. Co wybrać? Na pewno też stanęliście przed tym dylematem (albo nadal przed nim stoicie). Warto pamiętać, że dobrze dobrane szelki to podstawa bezpieczeństwa i komfortu Waszych wspólnych spacerów, zatem zapraszam do lektury! 🙂

Rodzaje szelek dla psów – jak wybrać te najlepsze?

Na rynku możemy przebierać w najróżniejszych rodzajach szelek dla psów. Do niedawna Pedro i Morris chodzili w nie czym innym a znanych norwegach marki J… sami sobie dopowiedzcie 😉 Na temat tego typu szelek krążą różne opinie. Dla mnie najważniejsza była opinia naszego weterynarza, oraz zdanie zoofizjoterapeuty – Uli Baumgart – Młynarczyk do której wypowiedzi na kanale Psia Stacja dołączam link:

  • GUARDy

Szelki guard zbudowane z dwóch okręgów i dwóch pasków: na plecach i pod brzuchem, zapewniają komfort i bezpieczeństwo psiaka. Są wygodną, bezuciskową formą szelek, która nie zaburza prawidłowego funkcjonowania psiego szkieletu. Dodatkowo, szelki te świetnie trzymają psa i uniemożliwiają wyjście z nich np. w stresującej sytuacji.

  • STEP-INy

Szelki, które też niestety posiadamy w domu i które są często spotykane na ulicach. Główna wada? Zakładane pod łapy szelki step-in nierównomiernie rozkładają nacisk przez co mogą powodować uszkodzeń kręgosłupa. Ciągnący psiak kładzie nacisk na stawy barkowe, co również negatywnie odbija się na jego zdrowiu. Ostatnia wada step-inów? Bardzo łatwo z nich wyjść, co przetestowaliśmy na własnym przykładzie, kiedy Pedro postanowił usilnie, zdecydowanym krokiem ruszyć w inną stronę.

  • NORWEGi

Szelki norweskie (siodełkowe) ograniczają prawidłowy ruch łap (stawu barkowego) oraz uniemożliwiają ruch łopatki. Dodatkowo uciskają na cały układ oddechowy psiaka (a przy rasach brachycefalicznych jak bulwy jest to szalenie niebezpieczne). Po więcej konkretów, zapraszam do powyższego filmu 😉

  • SLEDy

Szelki skonstruowane z myślą o psach ciągnących, nie są przeznaczone do użytku codziennego. Specjalna konstrukcja pozwala na maksymalne wykorzystanie siły psa, równomiernie ją rozkładając.

  • EASY-WALK

Najlepsza alternatywa dla kolczatek, dławików i tym podobnych narzędzi do męczarni psiaka. Easy walk posiadają zapięcie z przodu, na klatce piersiowej. Podczas pociągnięcia, pies zostaje obrócony własną siłą w stroną właściciela. Warto pamiętać, że ten typ szelek nie jest narzędziem edukacyjnym i nie nauczy psa chodzenia na luźnej smyczy. Easy walki to „narzędzie” przejściowe np. w trakcie szkolenia pozytywnego, choć dla niektórych jest to wystarczające rozwiązanie na stałe.

Nasz wybór – Szelki guard

Szelki typu guard były pierwszą myślą, zaraz po „douczeniu” się nt. prawidłowego doboru akcesoriów spacerowych dla moich chłopców. Pedro testuje guardy od firmy Lichi i tak samo on jak i my jesteśmy zachwyceni nie tylko cudowną stylistyką ale też solidnym wykonaniem i komfortem naszego psiaka. Morri już czeka na swój komplet i na dniach go dobierze 😉

Szelki guard – jak mierzyć?

Dobry rozmiar guardów to niezwykle ważna kwestia. Źle dobrane szelki tego typu, będą uciskać psa i wchodzić mu pod pachy. Szelki guard mierzymy w czterech miejscach (dwie proste długości i dwa obwody)

  • obwód: u podstawy szyi (w jej najszerszym miejscu)
  • obwód: w najszerszym miejscy klatki piersiowej
  • długość: pasek na plecach – od podstawy karku do miejsca, gdzie mierzyliśmy obwód klatki
  • długość: pasek na dole – od górnej części mostka do miejsca gdzie mierzyliśmy obwód klatki

Jak założyć szelki guard?

Szelki guard wkładamy przez głowę psiaka, następnie przekładamy łapkę przez „pętelkę” i prowadzimy pasek pod drugą łapkę zapinając je na brzuchu. (PAMIĘTAJCIE, że psie stawy pracują w pozycji przód tył. Nigdy podczas zakładania szelek czy ubrania nie próbujcie odwodzić łapek na boki!) Dodatkowo podczas przyzwyczajania psa do nowego modelu szelek, lub w przypadku szczeniaka do jakichkolwiek szelek, warto poświęcić psiakowi sporo czasu i cierpliwości, żeby ta czynność nie powodowała stresu i nie kojarzyła się z czymś nieprzyjemnym.

Kochani – koniecznie dajcie znać, w czym spacerują Wasze psiaki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.