dieta elimincyjna

Dieta eliminacyjna u psa

Dziś dowiesz się jak postępować z psem, u którego stwierdzono nietolerancję pokarmową. Najbezpieczniejszą i najlepszą metodą którą zastosowałam również u mojego Pedra jest dieta eliminacyjna.

Dieta eliminacyjna – jak rozpocząć?

Ważnym elementem rozpoczęcia diety jest analiza pokarmów jakie przyjmuje Twój zwierzak. Zaczynamy od składu karmy bytowej, którą podajemy psu na co dzień, a także zwracamy uwagę na wszystkie smakołyki jakie w ostatnim czasie spożywał nasz pies. Tego typu analiza pozwoli stwierdzić czy nasz włochaty przyjaciel zdołał wyżebrać od któregoś z domowników „rosołek i kotlecika” przez co wystąpiła reakcja alergiczna, czy może u podłoża problemów leży któryś ze składników karmy bytowej.

Warto też zwrócić uwagę na to w jaki sposób objawia się podejrzewana nietolerancja. Pragnę nadmienić, że objawami alergii są najczęściej problemy skórne, dużo rzadziej objawy pochodzą z układu pokarmowego. Często zapalenie ucha zewnętrznego jest objawem alergii. Objawem nietolerancji jest najczęściej biegunka.

ALERGIA TO NIE TO SAMO CO NIETOLERANCJA POKARMOWA

Czym karmić psa na diecie eliminacyjnej?

Jeżeli zwierzę karmione jest jedynie karmą przeznaczoną dla niego i problemy układu pokarmowego występują nadal, z pomocą przychodzą:

  • karmy monobiałkowe i monoproteinowe – „mono” jak sama nazwa wskazuje zawierają jedynie jedno źródło białka/protein dzięki czemu jesteśmy w stanie zaobserwować czy dany składnik powoduje problemy zdrowotne czy został on zaakceptowany przez organizm naszego zwierzęcia
  • białko hydrolizowane – karmy te zawierają pocięte na mikroskopijne cząstki polipeptydy i peptydy dzięki czemu układ immunologiczny nie rozpoznaje źródła białka a tym samym nie wywołuje negatywnej reakcji

W naszym przypadku Pedro przez około pół roku żywił się karmą zawierającą białko zhydrolizowane (Hills z/d) dzięki temu rozwiązaniu szczeniak zaczął przybierać na wadze i unormowały się jego stolce. Po tym czasie organizm zareagował alergią pokarmową objawiającą się biegunką. Pomocna była zmiana diety na karmę monobiałkową na której obecnie organizm „działa” jak należy. Karmą którą stosujemy obecnie i która sprawdza się u psa z IBD jak i u drugiej zdrowej Bulwy jest Trovet dpd intestinal duck. Dzięki składnikom, które rozpoznał i przyswoił układ immunologiczny Pedra zaczęłam testować poszczególne składniki karmy. I tak na początek poszła kaczka z parowaru, która znów w czystej formie została przyjęta. Po kilku tygodniach prób na tym samym dodatkowym składniku doszedł ziemniak świeżo gotowany, bez soli i dobrze utłuczony żeby nie był ciężkostrawny. Ziemniak tak samo przeszedł test na 5+.

Tak w skrócie wygląda dieta eliminacyjna, dzięki której dowiesz się co szkodzi a co przyjmuje organizm Twojego pupila. Jeżeli zaobserwujesz nasiloną biegunkę utrzymującą się przez 2 – 3 dni, pojawi się w niej żółty śluz lub krew – nie zwlekaj z wizytą u dobrego, zaufanego lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie i zaproponuje karmę z mono lub hydrolizowanym białkiem oraz będzie monitorował postępy leczenia oraz próby przyswajania kolejnych składników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.