Czyszczenie psich uszu
Dlaczego czyszczenie uszu u psa jest tak ważne? Według statystyk, choroby psich uszu to druga najczęściej spotykana i konsultowana u lekarzy weterynarii dolegliwość, występująca u naszych czworonogów. Psie uszy znacznie różnią się od naszych (wow ale odkrycie ;)) stąd też wymagają innej pielęgnacji, która dla wielu właścicieli nie jest tak oczywista (sama na początku nie wiedziałam jak wyczyścić i nie skrzywdzić swojego psa). Najczęściej spotykaną pielęgnacją jest zakrapianie psich uszu specjalistycznymi płynami. Ale czy jedyną i najlepszą?
Jeżeli jesteście ciekawi jak pielęgnować psie uczy i jak to wygląda u nas, zapraszam z kubkiem herbaty do dalszej części wpisu 🙂
Budowa psiego ucha
Psie ucho składa się z części zewnętrznej w kształcie litery „L” widocznej dla naszego oka, części środkowej i wewnętrznej. Dzięki specyficznej budowie psiego narządu słuchu dość ciężko jest uszkodzić błonę bębenkową, która jest granicą między uchem zewnętrznym i środkowym. Dzięki temu, możemy spokojnie czyścić psie ucho (oczywiście delikatnie i ostrożnie) bez obawy o uszkodzenie.
Brudne uszy u psa
Kiedy/co jaki czas należy sprawdzić czy nasz psiak ma brudne uszy? Ciężko ocenić kiedy właściwie jest ten idealny moment aby wykonać czyszczenie uszu u psa. Częstotliwość musimy uzależnić od tego czy nasz psiak ma skłonności do infekcji, jaki ma rodzaj uszu oraz czy są one owłosione jak w przypadku takich ras jak Shih Tzu czy Maltańczyk.
Jak wygląda czyste i zdrowe psie ucho?
Zdrowe ucho nie powinno być zaczerwienione oraz nie powinno mieć żadnej wydzieliny. Naturalny kolor psiego ucha to blado-beżowy. Ucho nie powinno być cieplejsze od całego ciała – podwyższona temperatura i zaczerwienienie najprawdopodobniej świadczą o zapaleniu.
Jeżeli nasz psiak:
- nadmiernie drapie się po uchu
- potrząsa głową
- ma brudne ucho z wydzieliną
- występuje obrzęk i bolesność
- z ucha wydziela się nieprzyjemny zapach
Niezwłocznie należy znaleźć się z psiakiem w lekarza weterynarii.
Jak przyzwyczaić psa do sprawdzania i czyszczenia uszu?
Kiedy psiak jest zrelaksowany, np po wieczornym spacerze delikatnie oglądamy jego uszy. Chwalimy za pozwolenie na dotknięcie, z czasem przedłużamy czynność. I tak powoli do przodu, przechodzimy do czyszczenia uszu u psa. W przeciwnym wypadku możemy zrazić psiaka do tej czynności lub gorzej – wyrządzić mu krzywdę.
Jak przeprowadzić czyszczenie uszu u psa?
Jeżeli nie prowadzimy leczenia przewodu słuchowego naszego pupila (wtedy nie wykonujemy takich zabiegów sami), czyszczenie uszu u psa można rozbić na kilka etapów tak żeby zapewnić komfort zwierzakowi. Istnieje wiele możliwości i metod czyszczenia psiego ucha. My za poradą naszego weterynarza, czyścimy uszy gazikiem jałowym (bo jest lekko chropowaty i ładnie zbiera zanieczyszczenia) lub płatkami kosmetycznymi nasączonymi najzwyklejszą oliwką dla dzieci. Pedro jest już tak przyzwyczajony do rytuału czyszczenia uszu że mogę pozwolić sobie na swobodne doczyszczenie każdego załamania patyczkiem kosmetycznym. Nie polecam tego kroku osobom rozpoczynającym przygodę z czyszczeniem uszu u psa, lub jeżeli Wasz pupil nie lubi tej czynności, w trakcie jest niespokojny, ponieważ możecie wyrządzić dużą krzywdę psiakowi.
Czym czyścić uszy u psa?
Na rynku znajdziemy sporo specyfików do czyszczenia psich uszu. My najczęściej używamy oliwki dla dzieci Bambino i to nam wystarcza. Raz na czas zakrapiam chłopakom uszy preparatem z firmy Biofaktor o nazwie Otosol, który zwiera arnikę, rumianek, olejki, flawonoidy, środki dezynfekcyjne i rozmiękczające, rozpuszczające złuszczający się naskórek, woskowinę i brud. Zawarte w preparacie składniki działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i ściągająco. Pod żadnym pozorem, nie jest to preparat leczniczy.
Częste sprawdzanie uszu Waszego pupila może uchronić go od przykrego i bolesnego zapalenia. Dlatego zachęcam do regularnego sprawdzania czystości i kondycji psich uszu 🙂
Zapraszam do innych pielęgnacyjnych wpisów, z których min. dowiecie się jak prawidłowo obcinać psie pazury.