Buldog francuski

Opis rasy i pochodzenie

Buldogi francuskie pochodzą od mastifów azjatyckich i tybetańskich. Nie dajcie się zwieźć nazwie – rasa nie wywodzi się bezpośrednio z Francji. Została sprowadzona do Anglii przez Fenicjan. W wyniku krzyżowania z tamtejszymi terierami buldog francuski malał, przybierając podobną do znanej nam obecnie sylwetkę. W roku 1850, buldog został sprowadzony do Francji, gdzie do jego końcowego wyglądu przyczyniły się skojarzenia z wybranymi rasami, między innymi z mopsami.  Początkowo psy wykorzystywane do polowania na szkodniki, szybko zyskały uznanie wśród bohemy francuskiej  wkroczyły „na salony” stając się psami do towarzystwa.

Buldog francuski – charakter

Usposobienie bardzo przyjacielskie, wesołe. Buldog francuski to idealny kompan dla dzieci jak i całej rodziny. Źle znosi rozstanie z najbliższymi. Bardzo zabiega o atencję, lubi być w centrum zainteresowania. Buldog francuski to towarzyskie, wesołe i… krnąbrne zwierzątko 😀 Dlatego posiadając, lub nosząc się z zakupem przedstawiciela tej rasy należy pamiętać aby rozpocząć jak najprędzej szkolenie posłuszeństwa, co znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie z małym gałganem. Pozostając w temacie szkoleń, nie mogę nie nadmienić, że bulwy to bardzo inteligentne bestie, które przy odpowiednim szkoleniu i łagodnym podejściu bardzo szybko się uczą. Jedynie warto uważać na „zmęczenie materiału”, ponieważ po kilku poprawnie wykonanych powtórzeniach tego samego ćwiczenia zwierzę (mój Pedro jest tego idealnym przykładem 😀 ) może totalnie złapać lenia „bo po co” skoro już to umiem 😛 W takim przypadku zasada mniej znaczy lepiej sprawdza się idealnie 🙂

Pielęgnacja sierści i skóry u buldoga

Szczególną uwagę w pielęgnacji psa tej rasy powinniśmy skupić na fałdach/faflach na pysku. Tu często spływają łzy, które potrafią podrażniać niewidoczne przestrzenie powodując zapalenia skóry. U nas w domu prócz codziennego przemywania wacikiem nasączonym wodą i osuszeniem pyszczka raz na jakiś czas świetnie sprawdzają się chusteczki CLX Wipes, które działają bakterio i grzybobójczo. W składzie produktu znajdziemy: chlorhexydynę, klimbazol, Tris-EDTA, glukonian cynku. Składniki nie tylko odkażają ale i łagodzą podrażnienia nanosząc delikatny film ochronny na delikatną skórę. Przy aplikacji preparatu, należy uważać na oczy psa. Ja nie stosuję ich codziennie, a jak wspomniałąm raz na jakiś czas profilaktycznie. Kiedy Pedro był mniejszy, często łapał zapalenia fałd mimo standardowej pielęgnacji. Dokładnie te chusteczki raz na zawsze pozbyły się problemu. Wiem, że ich cena powala, dlatego kupując jedno opakowanie radzę pociąć chusteczkę na 3 części 😉

Podczas pielęgnacji nie zapominajmy o odsłoniętych uszach, które wymagają również stałego czyszczenia. Nagromadzony brud może przyczynić się do poważnych chorób uszu u bulwy. Ze swojego doświadczenia polecam zwykłą oliwkę dla dzieci, wacik higieniczny i chwilę cierpliwości do nauki mycia uszu 🙂 Pewniejsze ręce mogą spróbować delikatnie oczyścić małżowinę patyczkiem, również nasączonym oliwką.

Buldog francuski – waga

Buldog francuski książkowo waży od 8 – 14 kg. Wiadomo, że możemy natrafić na większe okazy w zależności od przekazanych genów 🙂 Moje bestie w wieku 1,5 roku ważą 12 i 12,5 kg. Przedstawiciele tej rasy rosną do drugiego, a nawet trzeciego roku życia. Najszybszy wzrost zachodzi na przełomie 6 – 9 mc. Dlatego w tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę czy karma bytowa naszego psa zapewnia mu niezbędne substancje odżywcze.

Buldog francuski – choroby

Najczęstszymi problemami są choroby wynikające z anatomii rasy. Brachycefaliczna czaszka niesie za sobą sporo zagrożeń takich jak: zbyt wąskie skrzydełka nosowe, przerost podniebienia miękkiego, wady tchawicy. Posiadacze psów tej rasy powinni koniecznie zwracać uwagę na chrapanie, bezdech, problemy z oddychaniem oraz kontrolować wszystkie wymienione możliwe przypadłości u lekarza weterynarii.

Dodatkowe choroby jakie mogą dotknąć buldoga francuskiego to min. wrodzone wady serca, które bezzwłocznie po wykryciu należy zoperować, wady kręgosłupa oraz stawów, liczne alergie pokarmowe lub skórne. Wiadomo, że tak jak i na ulotce dołączonej do leku czytając działania niepożądane, widząc wymienione wady można złapać się za głowę. Często zdarza się tak, że Wasz pies będzie okazem zdrowia. W moim przypadku jeden z psiaków ma zdiagnozowane IBD które obecnie praktycznie nie daje się nam we znaki + powiększaliśmy dziurki w nosie. Druga bulwa całkowicie zdrowa.

Wygląd buldoga francuskiego

Zwarta, muskularna sylwetka, duża często kwadratowa głowa oraz nietoperze, szeroko rozstawione  uszy to charakterystyczne cechy dla wyglądu buldoga francuskiego. Brachycefaliczna czaszka, charakteryzująca się cofnięciem części szczękowo-nosowej. Brzuch podobnie jak u charta lekko podciągnięty.  Ogon bardzo krótki, czasem znikomy,  zwężający się ku dołowi.

Dla zobrazowania przygotowałam dla Was poniższą infografikę 😉

Buldog francuski wygląd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.