Brachycefaliczna budowa czaszki u Bulwy
Dziś trochę o trudnościach i problemach u buldoga francuskiego wynikających ze specyficznej brachycefalicznej budowy czaszki.
Piękny, spłaszczony pyszczek, który często urzeka przechodniów jak i samych właścicieli niesie za sobą wiele niedogodności dla samego psa. Posiadając przedstawiciela rasy shitzu, buldog francuski czy np. pekińczyk warto mieć na uwadze zagrożenia dla psa jakie niesie za sobą brachycefaliczna budowa czaszki.
Wyróżniamy trzy typy czaszek u psów:
- Brachycefaliczna (na której się dziś skupimy) – psy z krótką kufą jak buldog angielski, francuski, mops, shitzu, pekińczyk
- Mezocefaliczna – czaszka średniej długości, występująca u owczarka australijskiego czy cocker spaniela
- Dolichocefaliczna – najpopularniejsza i najbardziej nam znana długa kufa, którą posiadają charty czy owczarki
Jakie zagrożenia niesie za sobą brachycefaliczna budowa czaszki?
Przedstawiciele ras z krótką kufą narażeni są na przegrzanie, gorzej znoszą stres, problemy z uzębieniem jak np. przodozgryz. Brachycefaliczna budowa czaszki predysponuje te zwierzęta do schorzeń układu krwionośnego, anemii oraz zaburzeń oddechowych. Często od innych właścicieli bulw słyszę pytanie – “bardzo chrapie w nocy?” “Mój okropnie”.. Wtedy żałuję, że nie mam w torebce spinacza, którym mogłabym delikwentowi zatkać nos i najlepiej kazać biegać w 30 stopniach po polu. No albo wielkiej maczugi i… no ale ok – przyjmijmy, że jest to pokojowy wpis i kulturalny blog 😀
Na co zwrócić uwagę i co zbadać u weterynarza?
Z mojego doświadczenia – warto obserwować jak rozwija się nos a raczej nozdrza, oraz sprawdzić podniebienie miękkie czy Wasza bulwa nie ma przerostu podniebienia, który objawia się charakterystycznym charczeniem – wbrew pozorom nie jest to cecha naturalna tej rasy jak wiele osób twierdzi. Warto także przeprowadzić badanie rtg w celu sprawdzenia stanu tchawicy – tu przy nieprawidłowościach łatwo usłyszycie charakterystyczny dźwięk podobny do tego jaki wydaje gęś.
W naszym przypadku po kilku “skokach” wzwyż nos Pedra nie rozwinął się zbyt korzystnie – choć zdawałam sobie sprawę z trudnej budowy nosa, początkowo myślałam, że może mój pies łapie infekcje, ma przewlekły katar. Ale porównując zdjęcia sprzed kilku miesięcy widać gołym okiem, że nozdrza się zmniejszyły powodując problemy z odprowadzaniem wydzieliny. Co do reszty, którą wymieniłam nie mamy problemów – zarówno tchawica jak i podniebienie miękkie jest na ten moment ok, co nie wyklucza dalszej kontroli pod tym kątem. W końcu 11mc bulwa jeszcze urośnie! Teraz przygotowujemy się do operacji powiększenia dziurek w nosie, żeby nasz Pan Bulw miał lepszą wentylację. Na pewno ułatwi mu to funkcjonowanie i przyniesie wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju. O przygotowaniach do operacji już niedługo na blogu.
Brachycefaliczna budowa czaszki u buldoga a.. UPAŁY
Pedro jest w bardzo dobrej kondycji, mimo zwężonych dziurek potrafi spędzić na zabawie z kumplami długie godziny. ALE. Zabawa i szaleństwo dozwolone wieczorami albo wczesnym rankiem żeby unikać letnich upałów. Jeżeli już nasz malec przegrzeje się (choć nigdy nie doprowadzamy do ekstremalnych sytuacji), chłodzi się przez język, szybko oddycha nakładamy na kark i grzbiet mały ręcznik namoczony (i wykręcony) w zimnej wodzie. Pies bardzo szybko wraca do spokojnego regularnego oddechu, u nas po minucie widać diametralną różnicę i ulgę u psa. Na rynku można spotkać specjalne maty chłodzące wypełnione żelem, które działają na zasadzie kompresów hot&cold dla ludzi. U nas póki co dobrze sprawuje się ręcznik więc przy nim pozostajemy. Ewentualnie taki sam kładziemy na podłogę, ale nasza bestia nie lubi “być mokra” więc różnie z tym bywa 🙂 Próbowaliśmy także w upalne dni basenu, za który posłużyła nam mini piaskownica dla dzieci 😀 niestety oprócz nadmiernego picia wody i zezowatego wzroku z dużą dozą pogardy nie otrzymaliśmy krztyny wdzięczności od jaśnie Pana więc, odpuściliśmy 😀
Mam nadzieję, że ten wpis uświadomi właścicielom Bulw i innych ras niezależnie od budowy czaszki, jak ważna jest dbałość o psa w trakcie upałów. Nie zapominajmy o dostępie do świeżej wody i chłodnym miejscu dla Pupila. Nie zostawiajmy zwierząt na polu lub co gorsza w samochodzie na “5 minut”.
Łapkujemy!